Dolar : Alış : 5.5274 / Satış : 5.5373
Euro : Alış : 6.2630 / Satış : 6.2743
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin4°CKar Yağışlı

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

Vali CİRİT’ten Borçka ve Murgul’da İnceleme

Ana Sayfa » Haberler » Vali CİRİT’ten Borçka ve Murgul’da İnceleme
20 November 2015
Vali CİRİT’ten Borçka ve Murgul’da İnceleme
Artvin Valisi Kemal Cirit selden etkilenen Borçka ve Murgul İlçelerinde İncelemelerde Bulundu Vali Kemal Cirit afetten en çok Borçka ilçesinin etkilendiğini belirterek “Borçka´da 170 konutun tahliyesiyle karar verdik. 20 Bina ağır hasarlı durumda. Murgul´da bu kapsamda bir durum söz konusu değil. Orada da afetle ilgili vatandaşlarımız var. 800 vatandaşımız sel felaketinden etkilenmiştir diyebiliriz” dedi.

Artvin Valisi Kemal Cirit selden etkilenen Borçka ve Murgul İlçelerinde yürütülen çalışmaları ve son durumu yakından görmek amacıyla bölgede incelemelerde bulundu.

Yaklaşık bir haftadır kapalı olan Borçka-Murgul Karayolunun açılması için yürütülene çalışmalar hakkında bilgi almak için heyelanlı bölgeye giden Vali Kemal Cirit burada yaptı açıklamada  Borçka ve Murgul´da yaşanan sel felaketinin üzerinden yaklaşık bir haftalık zamanın geçtiğini, bu süreçte büyük oranda yaraların sarıldığını ifade etti.
Yağışlar nedeniyle halen harekeli yamaçların olduğunu ve yamaçlardan akıntıların devam ettiğini kaydeden Vali Kemal Cirit ” Heyelanlarla sık sık karşılaşmaktayız. Bulunduğumuz alanda  3 önce meydana gelen heyelan tekrarladı ve bir köyümüzle ulaşımımız kesildi. Hem Murgul´da hem de Borçka´da ilçelerimizi etkileyen afet sürecini yaşamaya devam etmekteyiz. Yapılan çalışmalarla Artvin´in tüm çıkışları sağlanmış oldu. Bu bağlamında Şavşat Karayolu´nu da açtık. Murgul Borçka arasındaki yol açma çalışmaları devam ediyor. Yarın Murgul Borçka karayolu ulaşımını temin edeceğiz” dedi.
 Borçka ve Murgul ilçesinde afet kapsamında çalışmaların sürdüğünü belirten Cirit, vergi borçlarının ertelenmesiyle ilgili defterdarlık kanalıyla çalışma başlattıklarını ve önümüzdeki süreç içinde hem Murgul hem de Borçka´daki vatandaşların vergi SGK ve diğer borçlarıyla ilgili bir sonuç elde edileceğini umduğunu belirtti.
 170 Konut Tahliye Edildi
Vali Cirit afetten en çok Borçka ilçesinin etkilendiğini belirterek  “Borçka´da 170 konutun tahliyesine karar verdik. 20 bina ağır hasarlı durumda. Murgul´da bu kapsamda bir durum söz konusu değil. Orada da afetle ilgili vatandaşlarımız var. 800 vatandaşımız sel felaketinden etkilenmiştir diyebiliriz” dedi.
Cirit “Boşaltılan binalardaki vatandaşlardan bir kısmının kamu misafirhanelerine yerleştirdik. Bir kısım vatandaşlarımızda akrabalarının yanında barınıyor. Bundan sonra bize vatandaşlarımızı ivedilikle yerleştireceğimiz alanlar lazım. Bununla ilgili de boş olan kamu lojmanları da dahil olmak üzere bir çalışma yürütmekteyiz. Afet kapsamında vatandaşlarımızla ilgili hak sahipliği oluşturulacak. Şuanda açıkta kalan vatandaşımız yok. Artvin Belediye Başkanlığımı ve Kızılay tarafından vatandaşlarımıza sıcak yemek verilmekte. Vatandaşlarımıza kuru gıda dağıtımını da gerçekleştirdik”. Hasar tespit çalışmalarının daha tam olarak tamamlanmadığını belirten Vali Cirit 10 Milyonu aşkın zararın ivedi olarak belirlediklerini dile getirdi.
Vali Kemal Cirit son olarak  Artvin yüksek kesimlerinde kar yağışının devam ettiğini ve 30´u aşkın köy yolunun kapandığını, 20´i aşkın köye de elektrik verilemediğini kaydetti. Düne göre 15 köye daha elektrik verildiğini belirten Vali Cirit her gün daha yoğun bir çalışmayla hizmeti vatandaşlarımızın ayağına götürmeye gayret ettiklerini söyledi.
İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

Kanal D’nin yeni dizisi Artvinli ‘nin başrol oyuncusu belli oldu! Fikret Kuşkan Artvinli’de

Kanal D’nin yeni dizisi Artvinli ‘nin başrol oyuncusu belli oldu! Fikret Kuşkan Artvinli’de Kanal D’nin merakla beklenen yeni dizisi Artvinli dizisinin başrol oyuncusu

‘ARTVİNLİ’ DİZİSİ GELİYOR

‘ARTVİNLİ’ DİZİSİ GELİYOR Karadeniz bölgesi dizi sektörünün gözdesi olmaya devam ediyor. 2019 yılı

Geliştirdikleri ‘Ecodrone’ ile ormana havadan tohum ekiyorlar

Geliştirdikleri ‘Ecodrone’ ile ormana havadan tohum ekiyorlar Adem GÜNGÖR/ARTVİN, (DHA)- TÜRKİYE’nin çeşitli üniversitelerinde okuyan

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN