Borçka İbrikli Köyü İçme Suyu Tesisi Hizmete Açıldı …

Borçka ilçesine bağlı İbrikli Köyünde yapımı tamamlanan içme suyu tesisi, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

İbrikli Köyüne yaklaşık 24 kilometre uzaklıktan 3 ay gibi kısa bir sürede getirilen ve 509 bin liraya mal olan içme suyu tesisinin açılış törenine; Artvin Valisi Kemal Cirit, Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Dilberoğlu, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, İbrikli Köyü Muhtarı Yalçın Kaya, bazı daire amirleri ile köylüler katıldı.

İbrikli Köyünün 7 mahallesinin bulunduğunu, bu mahallelere gerek Artvin İl Özel İdaresi gerek Kaymakamlık gerekse diğer kuruluşlarca değişik yatırımların yapıldığını ifade eden Vali Cirit, coğrafyası gereği Artvin’de her köyün bazı sorunlar yaşadığını söyledi. Yol sorunun bu sorunlar arasında başı çektiğini ifade eden Vali Cirit, şunları söyledi: “Planlarımız dahilinde 1500 kilometrelik köy yol ağına asfalt dökmemiz gerekiyor. Her yıl bunu kademe kademe azaltarak gidiyoruz. Bizim için her yıl yapılan rutin işler önemli değil. Rutin işlere ilave olarak daha fazla neyi yapabiliriz, bunu önemsemekteyiz. Borçka’nın 4 köyü, Artvin Merkez’den de bir köyümüzün yol ve su anlamında ihtiyacını gidermek amacıyla ihalesi yapılarak bu köylerimizin ihtiyaçlarını gidermeyi hedeflemekteyiz.”

İbrikli Köyü’nün Artvin Merkez ve Borçka ilçe Merkezine yakın mesafede olması dolayısıyla güzel bir konuma sahip olduğunu belirten Vali Cirit, “Artvin’in geleceğinde bu güzellikleri herkesle paylaşabileceğimiz ortamı oluşturmak adına turizmi bir hedef seçtik. Bu turizm hedefini gerçekleştirirken vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını gidermeyi de arzu etmekteyiz. Bugün su açılışı için geldik. Yolunuzda da bir problem olduğunu gördüm. Yolunuzla ilgilide önümüzdeki süreç içinde bir çalışma içine girelim. İbrikli, Artvin’de ve Karadeniz’de olduğu gibi toplu yaşamın az olduğu bir köyümüz. Birbiriyle bağlantılı 7 mahallemiz var. Bunların da belli bir uzaklıkları var. Bu mahallelerimizin su sorununu da çözdük. Bunu başarırken de Milletvekilimiz Sayın İsrafil Kışla’nın ciddi anlamda katkılarını gördük. Kendisine teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmasında Ankara’daki terör saldırısını da kınayan Vali Cirit, ”Ülkemizde bir terör olayı yaşadık. Artvin olarak bizde bundan etkilendik. Ülke olarak derdimiz aynı. Yakın dönemde gerçekleşen bu terör saldırısında bir kızımızı kaybettik. 3 Artvinli vatandaşımız yaralı ve tedavileri devam etmekte. Onların hayati tehlikeleri yok. Terör belasından bu ülke en kısa zamanda, vatandaşlarımızın sağduyulu bakışıyla birlikte kurtulacak. Biz kamu görevlilerine de düşen de güvenlik kuvvetleriyle birlikte vatandaşımızın yanında yer alarak güvenliklerini sağlamaktır. Bu ülkenin büyük ülke olma hedefi doğrultusundaki yolculuğu devam edecektir. Artvinli vatandaşlarımız şundan emin olsunlar; devletimiz her alanda yapması gerekeni fazlasıyla yapmaktadır. Ama bu ülke öyle bir coğrafyadaki bütün zorlukları üzerimize çekmekteyiz. Bütün stratejik hususların geçiş noktasındayız. Böyle olunca da içeride ve dışarıda olan hainlerle mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Biz Artvin halkının devlete olan bağlılığına gönülden inanmaktayız. Buradan hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” diye konuştu.

Köylerinin su özleminin bitmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Köy Muhtarı Yalçın Kaya ise; “Köyümüzün içme suyu ihtiyacını karşılayacak tesisin yapımında emeği geçen herkese köyüm adına teşekkür ediyorum. Köyümüze en son Vali 1982 yılında enerji nakil hattı açılış töreni için gelmiş. Yaklaşık 33 yıl sonra bu anlamlı tesisin açılışına İlimiz Valisi Sayın Kemal Cirit Beyefendi gelerek bizleri onurlandırmıştır. Kendilerine köyümüze sağladığı değerli hizmetlerinden ve ziyaretlerinden dolayı köyüm adına çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından içme suyu tesisinin açılış kurdelesini kesip sudan içen Vali Cirit, suyun kaliteli olduğunu söyledi.

 

14.10.2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir