Artvin Fen Lisesi ile İskebe Anadolu Lisesi TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Sergisinde

09.05.2016

2.168 Kişi Okumuş

0 Yorum

Artvin Fen Lisesi ile İskebe Anadolu Lisesi TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Sergisinde

Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Fen Lisesi ile İskebe Anadolu Lisesi TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Sergisi’nin açılışını yaptı.

Artvin Fen Lisesi Spor Salonunda yapılan TÜBİTAK 4006 Bilim fuarı sergisi açılışına Vali Kemal Cirit’in yanı sıra Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,  Rektör Yardımcıları Fahrettin Tilki, Aydın Tüfekçioğlu, Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, bazı daire amirleri, davetliler, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Fuarda 6 biyoloji, 6 matematik, 2 fizik, 57 kimya, 3 tarih ve 3 adette bilişim teknolojileri alanında olmak üzere toplam 28 proje sergilendi.

Törende 2016 yılı Yükseköğretime Giriş Sınavında (YGS) dereceye giren öğrencilere Vali Cirit ve protokol üyelerince değişik ödüller verildi.

Törende açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü İsmail Ermiş,  insanlık tarihinin her döneminde olduğu gibi günümüzde de bilgi üretimi, insanın çevresinde olup bitenleri merak ederek, merak konusu olan şeyleri araştırarak ve elbette araştırma sonuçlarını paylaşarak gerçekleştiğini söyledi.

Ermiş “İşte, Bakanlığımız ile TÜBİTAK arasındaki işbirliği kapsamında gerçekleşen bu etkinliklerin temel gayesi, öğrencilerimizin bilimle buluşmasını, bilime ve bilimsel düşünceye ilgi duymasını sağlamaktır. Birçok ülkede bölgesel, ulusal ya da uluslararası çapta düzenlenen bilim fuarları, katılımcılara problem çözme becerilerini geliştirme, kabiliyetlerinin farkına varma ve kendini ifade etme imkânı sağlaması nedeniyle son derece önemlidir. Bu tür etkinlikler, hayal gücü ile icat yeteneğinin birleşimidir. Bu fuarla zaten, okulumuzun en temel hedefi de, öğrencilerimizin kendi kabiliyetlerini keşfedip icat ve inkişaf yeteneklerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır” dedi.

Fuarda 6’sı biyoloji, 6’sı matematik, 2’si fizik, 57 kimya, 3’ü tarih ve 3’ü bilişim teknolojileri alanında olmak üzere toplam 28 proje sergilendiğini ifade eden İrmiş,  proje çalışmalarında 9 danışman öğretmenin nezaretinde 58 öğrenci; deney gösterilerinde ise 17 öğrencinin görev aldığını söyledi.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci ise; Artvin’de 2015-2016 Eğitim öğretim yılında TÜBİTAK 4006 kapsamında 53 okul tarafından başvuru yapıldığını ve bu başvurulardan 49 tanesi TÜBİTAK tarafından kabul edilerek onaylandığını söyledi.

Onaylanan başvurulardan her birinin TÜBİTAK tarafından 5 bin lira ile destek almaya hak kazandığını kaydeden Kahveci “ Böylece TÜBİTAK 4006 kapsamında ilimize toplamda 245 bin TL´lik destek sağlanmıştır.   TÜBİTAK projeleri öğrencilerimizin araştırma, sorgulama, sentez yapma, bir ürün ortaya koyabilme, sunuş yapma becerilerinin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır. Okullarımız hazırladıkları çalışmaları belirledikleri takvim doğrultusunda Mayıs ve Haziran ayı içerisinde sergileyeceklerdir. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Proje Hazırlama yarışmasına ise ilimizden 188 adet proje ile katılım sağlanmış olup, hazırlanan projelerde nitelik bakımından da gelişme kaydedilmiştir.  Bakanlığımızın proje tabanlı eğitim vizyonundan hareketle Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü olarak TÜBİTAK projelerinin yanı sıra AB kapsamında desteklenen projeler, Uluslararası, ulusal ve yerel proje fonlarına sürekli proje hazırlayıp sunmaktayız. Yine Milli Eğitim Müdürlüğü olarak TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında hazırlamış olduğumuz “FİKİRLER FABRİKASI” adlı projemiz ise Türkiye genelinde başarılı 38 proje arasında yer alarak TÜBİTAK tarafından desteklenemeye layık görülmüştür” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 2016 yılında Yükseköğretime Giriş Sınavında dereceye giren öğrencilere Vali Kemal Cirit, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve İl Milli Eğitim Müdürü  Abdulcelil Kahveci tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Okulun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni aynı zamanda halk ozanı Ahmet Yaran’nın öğrencilere yönelik derlemeleri büyük beğeni topladı.

Vali Cirit ve beraberindeki protokol üyelerinin serginin açılış kurdelesini kesmesiyle devam eden törende, Vali Cirit tüm stantları tek tek gezerek genç mucitlerden projeleri hakkında detaylı bilgiler aldı.

-İSKEBE ANADOLU LİSESİ TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI SERGİSİ-

Buradaki şenliğin ardından Vali Cirit beraberindeki Belediye Başkanı Mehmet KOCATEPE ve İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci ile birlikte İskebe Anadolu Lisesi’ne giderek TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Sergisi’nin açılışını yaptı.

Okul öğrencileri tarafından hazırlanan stantları tek tek gezen Vali Cirit, genç mucitlerin hazırladığı birbirinden farklı projeleri ilgiyle izleyerek, başarılı çalışmalarından dolayı kendilerini kutladı.

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz