RAMAZAN’IN ANLAMI

RAMAZAN’IN ANLAMI

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Ramazan, İslâm’ın merhamet ve hakkaniyetini, ibadet ve taatini, bilgi ve hikmetle bütünleşmiş yüce ahlâkını bütün insanlığa anlatan kutlu aydır. Ramazan mağfirettir, takvadır, hayırdır, hasenattır. Ramazan, müminlerin oruç sayesinde nefsanî zevk ve hırslardan uzaklaşıp günahtan arındıkları, kemal yolculuğunda Rablerine yaklaştıkları kurbet ayıdır. Ramazan, Müslüman toplumların yardımlaşma ve dayanışma bilincini en derinden yaşadığı infak ayıdır.

Gelişen teknolojiyle küçülen dünyamızda, kendini arayan insan onca imkâna rağmen, kendini daha kolay bulmak yerine, her geçen gün özünden daha çok uzaklaşmaktadır. Nüfusun hızla artmasına karşılık, yalnızlık da hızla artmaktadır. Çağın en büyük yalnızlığı her şeye sahip olduğu halde yine de yalnız hissetmektir. Aşırı tüketim, haz, sınırsız eğlence, bencilliğin hayatın anlamını kaybetmekten kaynaklanan bir hastalık olduğunu bilim adamlarının tespitlerinden öğreniyoruz. Modern zamanda insanı yalnızlaştıran sebeplerden bir kaçını ise; aile bağlarının, komşuluk ilişkilerinin, dostluk ve arkadaşlık ilişkilerinin zayıflamış olması şeklinde sıralayabiliriz. 

Bütün bu gerçeklerden sonra diyebiliriz ki; adeta imdadımıza gelen Ramazan, bizi her sene kendimizle buluşturmaya, yalnızlığımızı ortadan kaldırmaya, yeniden değerlerimizi hatırlatmaya gelir. Bizi benliklerimizden sıyırıp, değiştirmeye gelir. Bizi rabbimizle buluşturmak için, kaybettiğimiz değerleri yeniden kazandırmak için var olan, hac, oruç ve namaz gibi bizi yenilenmeye davet eder Ramazan. Bize düşen, Ramazana müsaade etmektir. Çünkü Ramazan bütün imtihan süreçleriyle bize bu imkânı sunar. Ramazanda değişmek onun manevi ortamında değişmek, muradı ilahiye uygun birer kul olarak bu sınavlardan geçmek her bir Müslüman için en büyük bahtiyarlıktır.

Her sene büyük bir rahmetle mağfiretle geldiği gibi, bu sene de yeniden bize kaybettiğimiz şefkati, merhameti getirmesini, İslam dünyasında kaybetmek üzere olduğumuz insanlık vicdanını harekete geçirmesini yüreklerimize yeniden şefkat ve merhamet getirmesini Rabbimden niyaz ediyorum.

Bu Ramazan’da da tüm personelimizle Ramazan iklimimizi manevi coşkularla yaşamak için hazırlıklarımızı tamamladık. Enderun usulü ve hatimle kılınan teravihlerimiz, tüm camilerimizde okunan mukabelelerimiz, canlı iftar programlarımız, sahur programımız, gazete sayfaları ve radyo programlarımızla tüm Ramazanda Bursalılarımızla buluşmaya devam edeceğiz.

Ramazanımızın hem milletimize hem de acılar içinde kıvranan İslam coğrafyasına barış, huzur, adalet, özgürlük, şefkat ve merhamet getirmesini temenni ediyorum.

Bu duygularla bir kez daha Ramazan-ı Şerif’inizi tebrik eder, dolu dolu yaşadıktan sonra hayırlarla bayrama ulaşabilmeyi Cenab-ı Hakk’tan niyaz ederim.

İzani TURAN

Bursa İl Müftüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir