Dolar : Alış : 5.7921 / Satış : 5.8025
Euro : Alış : 6.5133 / Satış : 6.5250
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin11°CYağışlı

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

Hemşehri

Ana Sayfa » Haberler » Hemşehri
13 April 2019
Hemşehri

“Hem”, -daş ekinde olduğu gibi beraberlik ve ortaklaşalık anlamında kullanılıyor. Arkadaş… Beraberken sırtımız yere gelmez…

Özünde göçebe olan insan, tabii yerinde duramıyor. Ama bu aidiyet ve güven duygusundan da kopamıyor. Nasıl kopsun, hepimiz bir insan kümesinin, ailenin üyeleriyiz.

Birkaç gün önce, ilk kez uzayda çok uzaklarda olan bir karadeliğin fotoğrafı çekildi. Bilim, her galaksinin merkezinde bir kara delik olduğunu söylüyor. Ve bu kara delik, etrafındaki her şeyi kendine çekiyor. Evren bir yandan genişlerken, bir yandan da evrenin parçaları birbirine çekiliyor.

Yani göçlerle ne kadar dağılsak da birbirimizin etrafında toplaşıyoruz. Fiziksel olamadığı zamanlar kalbimizle.

İlk kez bir Artvinli’yle tanışmam Sivas’ta oldu. Daha sonra bu öğretmen büyüğümün tayini Bursa’ya çıktı. Teferrüç semtine taşındı. Artvinlilerin en çok olduğu Teferrüç, tabii Uludağ’ın eteklerinde, rüzgarın küfür küfür estiği, çam ve kestane ağaçlarıyla yemyeşil, dereleriyle billur gibi bir semtti. Hala da bu özelliklere en yakın yerlerden..

Sonra Sayın Erhan Sevimli ile tanıştım. Bir polis olarak Bursa’da bulunduğu yıllarda onun paylaşan, destekleyen güzel insanlığına rastladım. Görev gereği Türkiye’yi geziyor. Ama 20 yıldır da kurduğu Artvinli internet gazetesini yanında taşıyor. İşte teknolojinin en hayırlı taraflarından biri; şehir ve hemşehrilik sınır tanımıyor.

Hemşehrilik ile ilgili söylenecek çok şey var tabii. Şimdi zorunlu ya da gönüllü göçlerle her yer memleket, ama her yerde yine ana memleketlimizi arıyor gözlerimiz. Memleket neresi sorusu bize özgü olmalı.

En çok da İstanbullu gençlerin zorlandığını görüyorum. Babası bile İstanbul’da doğmuş. İstanbullu’yum diyor. Ama tatmin olmuyoruz. İlla deşeceğiz.

Bana nerelisin dediklerinde Selanik’ten başlıyorum, Kırklareli’ne uğruyorum, Bursa’da duruyorum. Aslında 17 yaşımda Bursa’dan çıktım.. Ama gönül çıkmıyor, toprak çekiyor!..

Brüksel’de genç bir Suriyeli Kürt öğrenciye, “ben Suriyeli Kürt birini tanıyorum, ne kadar da benziyorsunuz!” dedim, yüzüme baktı. Daha o çocukken Almanya’ya göçmüşler, kendisi şimdi Hollanda’da yaşıyor, Belçika’ya okul
için haftanın bazı günleri geliyor.

Yurt dışında memleket neresi deyince, elbette Türkiye diyoruz. Ben aynı zamanda Türkiye’min Artvinli’si de hissediyorum kendimi. Zira Artvinli bir -hem’im var.

Yazılarda -daş olalım.

Sevgiyle kalın.

Yüksel Çilingir

http://www.yukselcilingir.com

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

Arhavi Belediye Başkan Vasfi Kurdoğlu

Arhavi Belediye Başkan Vasfi Kurdoğlu 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin tamamlanmasının ardından ülke genelinde

Şavşat Belediye Başkanı  Nihat ACAR

Şavşat Belediye Başkanı Nihat ACAR 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Şavşat

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan Borçka Belediye Başkanımız Ercan Orhan ,03.04.2019 Çarşamba günü Mazbatasını

RastgeleSeçilen İçerik
Melek Moda Evi

14 September 2015

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN