05.06.2020 - Artvin Şehir Portalı & Artvinli Firma Rehberi
REKLAM ALANI
Artvin Şehir Portalı

Borçka Balcı Köyü (bagin) üzerine anlamlı bir yazı

  • Borçka / Genel / Güncel / Manşet
  • 18 Mayıs 2020
  • Borçka Balcı Köyü (bagin) üzerine anlamlı bir yazı için yorumlar kapalı
  • 2.700 KEZ OKUNDU
Borçka Balcı Köyü (bagin) üzerine anlamlı bir yazı
REKLAM ALANI

Süleyman YILMAZ‘ın kalemiden;

Güzel hizmetleri için Muhtar ve ekibini tebrik ediyorum.
En büyük hizmetlerden biri de sosyal medya. Günümüz bilgi çağında iletişim, paylaşım, sunum, organizasyon, katılım, bilişim, yönetişim kısaca her şey artık internet ortamında. Artık Balcı ile ilgili bilgileri zamanında alabiliyoruz bunun için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Değerli Balcılılar!

Köyümüzün çok değerli büyükleri ve eğitimli insanları mevcut. Sürekli istişare ederek kimseyi ötekileştirmeden ortak akılla en güzel hizmetlere hep birlikte imza atalım. Zaman kaybetmeyelim. Zengin kaynakların fakir bekçisi olmayalım.

Köyümüzün endüstri potansiyeli, Ormancılık, Su, Hayvancılık, Arıcılık, Madencilik ve Turizm sektörleridir.

Bu sektörlerle ilgili neler yapabiliriz sizinle paylaşmak istiyorum.

Otingo Vadisi ve Balcı-Alaca-Kaynarca-Adagül-İbrikli-Beyaz Su Yaylaları,
Artvin’in en önemli ve en cazibeli turizm bölgesidir.

1. Otingo vadisi deresiz düşünülemez. Çok güzel şelalelerimiz var. Değirmendere’den Çermik’e kadar dere boyu patika yolu yapılmalı ve yol üzerinde dinlenme, şelale seyir terasları inşa edilmelidir. Kafileler halinde turist yürüyüş güzergahı olarak planlanmalıdır.

2. Çermik kaplıca kompleksi faaliyete geçirilmelidir. İçerisinde havuzları olan büyük bir otel inşa edilmelidir. Bu konu bizim için çok önemli turizm faaliyetidir. Bu proje yanlız Balcı’nın değil Borçka hatta Artvin’in projesidir.

3. Otingo vadisi jip safarı, fotosafari ve traking olarak düşünülmelidir.

4. Orman yolu üzerinde bungalov tipi butik oteller inşa edilmelidir.

5. Orman yolu güzergahı üzerinde hakiki alabalık tesisi kurulmalıdır.

6. Mevcut Kilise restore edilmelidir.

7. Yaylalarda diğer köylerle birlikte büyük çapta şvantoba organize edilerek bölgenin tanıtımı sağlanmalıdır. Bu organizasyon için Deviskel Yaylası sırtı uygundur.

8. Maskulava(Yıldız) gölünün, Beyaz Su ve Çermik Suyu gibi zenginliklerimizin yeterince tanıtılması gerekmektedir.

9. Yaylalarda butik oteller yapılmalıdır.

10. Yayla yolu üst yapısı yeniden planlanmalıdır.

11. Camili-Beyaz Su Yaylası bağlantı yolu inşa edilerek Otingo Vadisi cazibe merkezine dönüştürülmelidir. Camili’ye giden Balcı’dan Borçka’ya dönebilmelidir.

12. Balcı Köyü Kültür ve Turizm Derneği,
Balcı Köyü Arıcılık ve Hayvancılık Kooperatifi
kurulmalı ve bu alanlarda teknik altyapısı olan arkadaşlarımız büyüklerimiz değerlendirilmelidir.

13. Beyaz Su ve Çermik Suyu gibi suların İçme amaçlı Su Paketleme tesisi olarak değerlendirilmelidir.

14. Otingo, Aksu, Beyaz Su gibi ortak çatı isim altında Balcı-Alaca-Kaynarca-Adagül-İbrikli-Arkaköy köyleri ile birlikte daha güçlü, etkili ve hızlı yol alınabilecek Kültür Turizm Derneği kurularak Borçka Merkezde faaliyetini yürütebilir.

15. Balcı yaylasında bal sağımının hemen ardından Bal Festivali düzenlenmelidir.

16. Adı ile müsemma bir sektörümüz bir zenginliğimiz var Arıcılık. Artık bu işi iyi bilenlerimiz var. Köyün üretim miktarları artırılarak ve üreticilerin tüm balları toplanmalı, paketlenmeli ve Balcı Balı markasının patenti alınarak bu marka ile pazarlanmalıdır. Üreticiler pazarı ve paketi düşünmemeliler. Bunun için köy merkezinde Bal alım-paketleme-pazarlama tesisi kurulmalıdır. Hatta Çaykur örneğinde olduğu gibi Artvin’de, Borçka’da Balcı Balı satış mağazaları kurulmalıdır. Ayrıca her yerde tüm standlarda sergilenmelidir.

17. Bilindiği üzere köyümüz geçim kaynağı yıllarca Ormancılık olmuştur. Köyümüzde Bölge Şefliği ve Demircilerde ÖRÜS’ümüz vardı. Halen Borçka’da kereste sektörü bizim elimizde diyebiliriz. Yüzlerce çalışan, değişik kamyon, vinçler, kaliteli , çeşitli ve iri boyutlu efsane ağaçlar, Unutulmayan Ormancılar, Şefler ve Kooperatif yöneticilerimiz, iş kazalarında kaybettiklerimiz…Çocukluğumda bütün kamyon ve şöförlerini kornasından tanırdım. Selam olsun efsane kaliteli şöförlerimize…
Bütün bunları geleceğe aktarmak ve tanıtmak, unutturmamak adına Orman Bölge Müdürlüğü’nden destek alınarak bir ORMANCILIK MÜZESİ mutlaka oluşturulmalıdır.

18. Yaylalarımızın, Otingo Vadisinin profosyonelce çekilmiş fotoğrafları, manzara çekimleri Artvin’in ve Borçka’nın uygun yerlerinde asılmalıdır.

Bütün bu projeler, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Valilik ve Kaymakamlık gibi ilgili Kurumların desteği ile yapılmalıdır.

Şimdilik bu kadar. Madencilik ve HES’le ilgili düşüncelerimi ilerleyen zamanlarda yazacağım.

Bugün aramızdan ayrılarak ebedi hayata göç eden Celal Demiral abimize Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm Balcı Köyümüze başsağlığı diliyorum.

En kalbi muhabbetlerimle,
Süleyman YILMAZ

Fotoğraf Özgür TURGUT-Erhan SEVİMLİ

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ