2019/2020 ÖĞRETİM YILI TÜRKİYE-ALMANYA ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ PROJELERİ HİBELERİ İÇİN ÇAĞRI

Öğrenci değişimi öğrencilerin okul hayatına dair en etkileyici deneyimlerinden birini oluşturmaktadır. Bu nedenle Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya „Willkommen Türkei! Hoş geldin Almanya! Türkiye-Almanya Öğrenci Değişimi Projeleri“ programı konusunda, Türkiye-Almanya öğrenci projelerini desteklemek amacıyla yeniden çağrıda bulunmaktan memnuniyet duymaktadır. Öğrencilerine ziyaret ve karşı ziyaretle diğer ülkeyi tanıma ve yeni insanlarla tanışma fırsatı sunmak isteyen Türkiye ve Almanya’dan okullar aranmaktadır.

Hibe başvuruları için son gün 10.06.2019. Başvuru formları eksiksiz olarak posta yoluyla Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya’ya ulaşmış olması gerekiyor. Eksik teslim edilen başvuru formları dikkate alınmayacaktır.

 

PROJE ÇALIŞMASI

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya „Willkommen Türkei! Hoş geldin Almanya! Türkiye-Almanya Öğrenci Değişimi Projeleri“ programı Türkiye ve Almanya’daki okulların ortak projelerini desteklemektedir. Bir projenin planlaması ve yürütülmesi Türkiye ve Almanya’dan birer okulun işbirliği halinde gerçekleşir. Öğrencilerin fikirleri ve ilgileri temelinde proje konuları hem içerik hem de yöntem bakımından serbestçe seçilebilir. Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya’nın özellikle önem verdiği başvuru alanlarını örneğin spor, dijitalleşme, kültürel eğitim ve MINT oluşturmaktadır. Öğrencilerin konu seçiminde ve değişim programı organizasyonunda aktif katılımı özellikle arzu edilmektedir. Sonuçların sunumu ve aynı zamanda uygun bir halkla ilişkiler projenin bir parçasını oluşturmaktadır.

 

HİBE BAŞVURUSUNDA BULUNABİLECEK ALANLAR:

– Sorumlu öğretmenlerin hazırlık ve müteakip değerlendirme buluşmaları;

– Ziyaret ve karşı ziyaret kapsamındaki seyahat giderleri;

– Konaklama giderleri (Gerekli sigorta işlemleri, giriş ücretleri vs. dâhil);

– Proje yürütme giderleri (Örn. çalışma materyali, ücretler);

– Katılımcıların makul düzeyde bir katkı payı ödemesi önkoşuldur. Aynı zamanda farklı kaynaklardan destek sağlanması da arzu edilmektedir.

 

„Willkommen Türkei! Hoş geldin Almanya! Türkiye-Almanya Öğrenci Değişimi Projeleri“ programı Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya’nın bir projesi olup 2009 yılında Robert Bosch Stiftung tarafından hayata geçirilmiştir. Program bu sene ilk defa Stiftung Mercator hibe araçlarıyla gerçekleştirilecek.

 

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Bir öğrenci grubu ile ortak bir proje yürütmek isteyen Türkiye ve Almanya’dan okullar. Farklı okul türlerinden olmak üzere 5.sınıftan itibaren, öğretmenleri ve rehber öğretmenleri ile birlikte, öğrencilerin katıldığı projeler teşvik edilmektedir. Grup büyüklüğü 10-25 öğrenci seviyesinde olmalıdır. Orta Öğretim ve Meslek Okullarının başvurusu bizi özellikle memnun eder.

 

ÇERÇEVE KOŞULLARI:

– Proje ortakları başvuruda bulunmadan önce irtibata geçmiş olmalıdır;

– Başvuru, proje öncesinde Almanya‘daki partner okul tarafından hazırlanan başvuru formuyla Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya’ya teslim edilmesi gerekmektedir (Proje kapsamı: Hazırlık aşaması, öğrencilerin karşılıklı ziyaretleri, ziyaret sonrası değerlendirme aşaması);

– Projenin bir sene içerisinde yürütülmesi gerekmektedir (Uygulama süresi 01.07.2019-30.06.2020)

– Öğrenci ve öğretmenlerin proje öncesinde diğer ülkeyle ilgilenmeleri gerekmektedir;

– Ziyaret ve karşı ziyaretler her defasında 7 ile 10 gün sürmektedir ve en az 2 günlük proje çalışmasını kapsamaktadır (8 günü aşan ziyaretlerde proje çalışma süresi 3 gündür);

– Konaklama misafir kabul eden ailelerde gerçekleşir

 

BAŞVURU:

Başvuru süresi bitiminden (son başvuru günü) sonra teslim edilen başvurular dikkate alınamayacaktır. Başvuru aşamasında ihtiyaç duyulduğunda bilgilendirmede memnuniyetle yardımcı oluruz. Proje başvuruları Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya tarafından ucu açık olarak incelenir. Başvurunuzun kabul edilmesiyle ilgili karar size 21.06.2019 tarihine kadar bildirilecektir.

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya, projenizin planlamasında ve yürütülmesinde sizi destekler ve size eşlik eder, ayrıca sorularınız konusunda da memnuniyetle yardımcı olmaya çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir